Když chybí pod domem sklep

V dnešní době je trend stavět domy na základové desce, což znamená, že nové domy již nebývají podsklepené. Má to určité klady, ovšem postupně majitelé zjistí, že přeci jen sklep se svými výhodami - stabilní teplota jak v zimě, tak v létě - by se hodil stále častěji.

Sběratelům vína je to jasné, ovšem je mezi námi i spousta takových, kteří nejen vínem jsou živi.

V létě se poslední dobou často potýkáme s vysokými teplotami a skladování například čerstvé zeleniny je problém - lednice se svými -4 °C rovněž není optimální. Poslední dobou také roste poptávka po kvalitní zelenině - bio, farmářské produkty apod. Každodenní nakupování stále čerstvého není vždy reálné a několikadenní uskladnění ve spíži či garáži není to pravé.

 stavba domu sklep 1

 

Řešením je vyčlenit menší místnost, ideálně již ve fázi projektu stavby, a přetvořit ji na "sklep". Co k tomu potřebujeme? Je to jednoduché:

- izolaci všech stěn, ideálně i podlahy a stropu a také dveří (lze pořídit speciální izolační dveře), izolaci lze řešit obložením izolačními panely

- klimatizaci - nejlépe speciální klimatizaci, určenou k udržování teploty v rozmezí 8 - 16 °C. Zde je potřeba upozornit, že přenastavení běžné pokojové klimatizace na nižší teploty není šťastné řešení. Dochází k namrzání a také se jedná o nestandardní zásah. Ideální je pořízení speciální klimatizace, určené k udržování přirozené vlhkosti a nízkých teplot. Velikou výhodou je také množství variant modelů, díky nimž lze vyřešit různé možnosti instalace.

Elegantním řešením např. v menších domech, či dokonce bytech může být osazení běžné spíže dveřmi s vestavěnou klimatizací. Takto lze celkem snadno vytvořit sklepní podmínky v jakékoliv části domu.

 

Klimatizace na víno do spíže