Domácí vinotéky

Představujeme Vám francouzské domácí vinotéky té nejvyšší kvality.

Objevte značky Avintage, Climadiff a La Sommelière, které jsou největšími specializovanými výrobci vinoték ve Francii. Spojením moderních technologií, francouzské vinařské tradice a vášně pro kvalitní víno vznikají ty nejlepší archivační nebo prezentační skříně pro znalce a milovníky vína po celém světě.

Objevte nejširší sortiment domácích vinoték na českém trhu: od luxusních velkoobjemových archivačních skříní, až po malé vinotéky pro začínající sběratele.

loga_vinoteky

 

5 ZLATÝCH PRAVIDEL PRO SKLADOVÁNÍ VÍNA

1. Konstantní teplota: důležitá je hlavně stálá teplota (výkyv max. +/- 2 °C). Změna teploty o 1% má 0,1% vliv na teplotu vína v lahvi. Nižší teplota = zpomalení procesu rozkvětu vína popř. jeho zastavení. Vyšší teplota = urychlení procesu rozkvětu, pokud trvá dlouho, víno se zkazí. Ideální teplota pro archivaci je 12 °C, možný rozsah teplot pro archivaci 10-14 °C. Je třeba také dbát na to, aby vinotéka nebo archivační skříň byla zaplněna lahvemi alespoň z 50% (pro správnou akumulaci teploty uvnitř skříně).

2. Správná vlhkost: je důležitá pro udržení korkové zátky v dobré kondici, aby těsnila. Pokud se zátka vysuší, víno oxiduje. Vlhkost musí být udržována nad 50%. Vlhkost nad 70% se dlouhodobě nedoporučuje, protože na korku mohou vznikat plísně a ve vinotéce nežádoucí pachy.

3. Čistý vzduch bez nežádoucích pachů: nežádoucí pachy mohou vnikat do láhve korkem a znehodnocovat tak víno, proto je nutné mít v archivační skříni uhlíkový filtr a udržovat v ní správnou vlhkost.

4. Ochrana vína proti působení světla a UV záření: působení světla enormně urychluje proces oxidace a zrání, proto je třeba kvalitní vína maximálně chránit. Pro archivaci jsou nejlepší skříně s plnými dveřmi bez vnitřního osvětlení, pokud s prosklenými tak vždy s vakuovaným sklem a ochranou proti UV záření (pokovovanou vrstvou odrážející světlo).

5. Ochrana proti vibracím: drobné pohyby, které běžně neregistrujeme, mohou narušit proces zrání vína. Vibrace zabraňují pomalé tvorbě usazenin, takže se rozpouští ve víně. Mladá vína jsou vůči vibracím odolnější, ale zralá a většinou cenná vína mohou být nevratně poškozena. Archivační skříně nesmí přenášet vibrace do láhve, a proto jsou vybaveny kompresory usazenými na speciálních gumových silentblocích, gumovými nožičkami a dřevěnými policemi, které tlumí vibrace. U skříní pro dlouhodobou archivaci je dobré se vyhnout mechanickým ventilátorům, které zajišťují cirkulaci vzduchu a můžou být dalším zdrojem vibrací.

Naše nabídka domácích vinoték.


Vestavná vinotéka